Good Times Event Services

COLAVITA ZIPP TIME TRIAL SERIES- CLEVES 03/09/13

Age Group Results

March 09, 2013


Results Provided by Good Times Event Services

CAT 1/2

Male 0-99

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Scott Catanzaro BANDWIDTH.COM / REVOLUTION FITNESS 35 26 1 23:41.0
2 L Gary Painter FORT WAYNE OUTFITTERS 20 57 2 24:28.0
3 Matt Bole MERRILL LYNCH CYCLING / TEAM DAYTON 80 38 3 24:47.9
 

CAT 3

Male 0-99

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Francis Manfred FORT WAYNE OUTFITTERS 49 49 1 24:03.8
2 Gregg Ness FORT WAYNE OUTFITTERS 31 50 2 25:02.5
3 Brad McCracken FORT WAYNE OUTFITTERS 23 30 3 25:07.7
4 Timothy Banks FORT WAYNE OUTFITTERS 149 35 4 25:11.4
 

CAT 4/5

Female 0-99

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Melissa Lee 40 27 1 27:53.2
2 Stacey Roberts CHAMPION CITY CYCLING 169 31 2 30:56.5
3 Kristine Hofstra TEAM DAYTON 17 46 3 31:13.2
4 Carisa Peters CHAMPION CITY CYCLING 177 40 4 32:38.5
5 Heidi Riffle SECRET CYCLING/TEAM DAYTON 10 41 5 33:02.9
 

Male 0-99

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Daniel Payton CHAMPION CITY CYCLING 72 42 1 24:05.3
2 Daniel Painter FORT WAYNE OUTFITTERS 21 16 2 24:52.4
3 Joshua Bozue UNATTACHED 73 28 3 25:15.9
4 Richard Wiley RIDE ON WOOSTER, OHIO 41 59 4 25:30.3
5 Todd Williams Zephyr Wheel Sports 154 53 5 26:09.8
6 Kevin Mckinney Southern Express 25 43 6 26:29.5
7 Alex Hackney TEAM DAYTON 158 26 7 26:43.6
8 Mike Mullins CHAMPION CITY CYCLING 173 36 8 27:00.1
9 Roger Whitlock Southern Express 13 53 9 27:04.1
10 Steven Toby Southern Express 128 41 10 27:07.6
11 Fred Peters CHAMPION CITY CYCLING 38 42 11 27:10.9
12 Shawn Edwards Southern Express 129 33 12 27:15.6
13 Brett Goodpaster Southern Express 34 19 13 27:16.5
14 Don Hatch PROMOTIONCYCLING.COM 140 61 14 27:25.3
15 David Cox TEAM DAYTON 131 48 15 27:39.2
16 Joe McCracken ELEMENT CYCLES 36 32 16 27:45.8
17 Darian Jones Southern Express 33 42 17 28:04.7
18 Tom Spahr MEN OF STEEL/WOMEN OF STEEL 179 49 18 28:08.1
19 Yong choe INDY ULTRA 7 44 19 28:18.1
20 Dan McCarty CHAMPION CITY CYCLING 44 45 20 29:07.4
21 Michael Szymanski QUEEN CITY WHEELS 68 99 21 29:13.5
22 Michael Zoerb MERRILL LYNCH CYCLING / TEAM DAYTON 11 21 22 29:25.4
23 Jeff McWilliams 134 50 23 29:26.4
24 Robert Magness TEAM HUNGRY 142 26 24 29:50.3
25 Tony Tucker CHAMPION CITY CYCLING 45 46 25 30:15.9
26 jeffrey seeley QUEEN CITY WHEELS 29 53 26 31:04.4
27 Joseph Lawhorn 4 31 27 31:35.7
28 Andrew Dalton 67 20 28 32:11.9
29 Dan Grotrian FORT WAYNE OUTFITTERS 6 49 29 33:45.2
 

FIXED GEAR

Male 0-99

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Collin Wayne TEAM ZUG 124 49 1 25:11.4
2 Rick Toler MERRILL LYNCH CYCLING / TEAM DAYTON 181 54 2 27:58.3
3 Karl Borneman 121 50 3 28:39.4
4 REESHAD BUHARIWALLA COLAVITA OHIO CYCLING 182 50 4 35:42.0
5 REESHAD BUHARIWALLA COLAVITA OHIO CYCLING 57 50 5 35:52.7
 

STANDARD

Male 0-99

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Dave Billman COLAVITA OHIO CYCLING 110 50 1 27:37.8
2 Matthew Evans TEAM DAYTON 186 28 2 28:28.4
3 Matthew Evans TEAM DAYTON 74 28 3 28:33.4
4 Jonathan Nichols CENTRAL KENTUCKY WHEELMAN 118 30 4 28:35.7
5 Denny Zech MEN OF STEEL/WOMEN OF STEEL 28 59 5 28:58.4
6 Jon Wolery TEAM TREK CINCINNATI 166 31 6 29:04.5
7 Steven Williams CFW 56 47 7 29:10.5
8 George Collins CHAMPION CITY CYCLING 48 45 8 29:18.6
9 Sam Lowe 150 48 9 29:34.1
10 Spike Knickel UNATTACHED 70 23 10 29:37.9
11 Zachary Donnelly 91 24 11 31:38.3
12 Jerry Evilsizor UNATTACHED 71 43 12 33:59.4
13 Jeff LaFave TEAM DAYTON 90 50 13 34:44.2
14 Jerry Simpson SPORTRAXX 119 56 14 35:33.7
15 Micah Gillum SPORTRAXX 117 32 15 44:51.6
 

18 AND UNDER

Male 12 & Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Jo Painter FORT WAYNE OUTFITTERS 66 11 11 40:34.5
2 Bradley Knauer UNATTACHED 163 12 12 47:10.9
 

Male 13 to 18

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Jack McCann ProChain Jr. Development 197 18 1 23:39.7
2 John Murdock, Jr. ProChain Jr. Development 198 17 2 23:40.4
3 Weston Flickinger ProChain Jr. Development 199 18 3 23:41.1
4 Christopher Welch MOTION ELITE CYCLING TEAM 127 14 4 24:12.2
5 Nicholas Vorwerk Southern Express 136 16 5 27:47.7
6 Daniel Painter FORT WAYNE OUTFITTERS 178 16 6 27:56.0
7 Isaac Shelton BISHOP'S BICYCLES 15 18 7 30:07.3
8 Spencer Petrov ProChain Jr. Development 135 16 8 32:41.5
9 Zachary Ross UNATTACHED 69 14 9 34:08.1
10 Joe Muidock 196 13 10 38:10.6
 

AGE GROUP - OVER 18

Female 19 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Samantha Thomas AEROCAT 37 29 8 54:00.2
 

Female 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Nickie Luse 64 33 1 30:28.7
2 Stacey Roberts CHAMPION CITY CYCLING 55 31 3 32:00.6
 

Female 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Heidi Riffle SECRET CYCLING/TEAM DAYTON 170 41 4 33:18.1
 

Female 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Nancy Lichtensteiger PR MULTISPORT ENDURANCE TEAM 30 50 2 30:58.7
2 Glenda Hickey SECRET CYCLING/TEAM DAYTON 161 54 5 34:45.8
3 Joyce Craig 86 53 6 39:32.5
 

Female 60 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Ann Naber TEAMIPRO 52 61 7 49:21.5
 

Male 19 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Scott Catanzaro BANDWIDTH.COM / REVOLUTION FITNESS 168 26 3 24:26.1
2 Joshua Bozue UNATTACHED 167 28 8 24:59.2
3 Devin Sillies 141 23 27 28:48.3
4 Dan Hiller AEROCAT 65 23 29 29:29.6
5 Zach Scott 172 26 42 34:18.7
 

Male 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Timothy Banks FORT WAYNE OUTFITTERS 12 35 2 24:21.6
2 Matt Bole MERRILL LYNCH CYCLING / TEAM DAYTON 174 38 5 24:28.0
3 Abe McNutt MERRILL LYNCH CYCLING / TEAM DAYTON 156 37 6 24:31.0
4 Brad McCracken FORT WAYNE OUTFITTERS 171 30 12 25:26.9
5 Mike Mullins CHAMPION CITY CYCLING 54 36 17 26:55.6
6 Brantley Berry COLAVITA OHIO CYCLING 51 33 34 31:03.7
7 Joseph Lawhorn UNATTACHED 145 31 38 32:16.9
8 Kevin Wentz AEROCAT 43 32 43 34:19.2
 

Male 40 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 craig carroll MADCOW RAMBLE 176 41 4 24:27.4
2 Rod Roof Zephyr Wheel Sports 47 44 7 24:52.4
3 Francis Manfred FORT WAYNE OUTFITTERS 159 49 9 25:13.3
4 Tom Spahr MEN OF STEEL/WOMEN OF STEEL 32 49 18 27:02.2
5 Rob Grissom CKW RACING 132 45 20 27:27.7
6 martin hanson DEFIANCE REG.MEDICAL CNTR/TEAM DEFIANCE 16 49 28 29:06.7
7 Dan Grotrian FORT WAYNE OUTFITTERS 126 49 41 33:17.7
 

Male 50 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 L Gary Painter FORT WAYNE OUTFITTERS 180 57 1 24:03.9
2 John Gagnet ZWS BERTOLLI 46 53 10 25:20.8
3 Chris Welch HEROES FOUNDATION CYCLING TEAM 125 58 11 25:21.2
4 Gregg Ness FORT WAYNE OUTFITTERS 151 50 13 25:45.3
5 Richard Wiley RIDE ON WOOSTER, OHIO 175 59 14 25:54.8
6 paul bedell OASIS RACING 22 51 16 26:55.3
7 Peter Johnson 58 56 19 27:24.7
8 Denny Zech MEN OF STEEL/WOMEN OF STEEL 152 59 21 27:28.5
9 Steve Ellis 123 57 26 28:22.5
10 mark harris TEAM TREK CINCINNATI 160 51 30 29:41.9
11 Mark Hamilton FORT WAYNE OUTFITTERS 50 51 32 30:29.7
12 Paul Colavincenzo TEAM DAYTON 120 54 40 33:00.9
13 Mark Stevenson 85 51 44 34:47.7
14 Timothy Poole AEROCAT 39 53 45 36:19.2
15 Greg Palmisano Reser Bicycle 82 57 46 37:27.3
 

Male 60 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Don Hatch PROMOTIONCYCLING.COM 1 61 15 26:37.6
2 Gary Hickey TEAM DAYTON 162 67 22 27:35.7
3 mike lies QUEEN CITY WHEELS 59 60 23 27:59.4
4 Jim Naber TEAMIPRO 27 61 24 28:06.7
5 Paul Mowery PR MULTISPORT ENDURANCE TEAM 18 61 25 28:09.6
6 David Duerk TEAM DEFIANCE / DRMC 53 60 31 30:04.2
7 Hal Stewart QUEEN CITY WHEELS 26 60 33 30:48.6
8 Hal Wilson MAUMEE VALLEY WHEELMEN 60 67 35 31:20.0
9 Frank Mlinar 42 65 37 32:11.3
10 Larry Wagner TEAM DEFIANCE / DRMC 62 63 39 32:56.8
11 Mark Liebert CFW 19 63 47 37:41.9
 

Male 70 to 79

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 John Millmier Southern Express 9 70 36 31:50.1
 

TANDEM - MIXED

Male 0-99

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Kevin & Linda Morrison RACING GREYHOUNDS 63 52 1 28:19.2
2 David Duerk TEAM DEFIANCE / DRMC 183 60 2 32:27.8

*Overall place within gender.